Historia europa w xvii wieku

Pobierz

Wyprawy krzyżowe 33.. Działania wojenne, choroby oraz głód pochłonęły 1/3 ludności.. Czas pytania: 00:00:04.1) Europa Zachodnia - odchodzenie od systemu feudalistycznego, przechodzenie na rentę pieniężną.. - grupowanie.. Powtórz materiał i sprawdź czy już wszystko potrafisz!. Czas kursu: 00:00:04.. 0%.Europa w XVII wieku , Klasa 2 , Poznać przeszłość ZP , Historia , Reforma 2017 Szkoły ponadpodstawowe , Zasoby , strona 1 , dlanauczyciela.pl.. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki.. Unia polsko - litewska w Krewie 37.Wiek XVII - powtórzenie Wyjazd Jana III Sobieskiego z Wilanowa Józef Brandt, Wyjazd z Wilanowa Jana Sobieskiego z Marysieńką, 1887, olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna Europa na początku XVI w. Krystian Chariza i zespół, Europa ok. 1700 roku Krystian Chariza i zespół, Despoci - Rosja i TurcjaKultura europejska w XVII wieku - powtórka, streszczenie z Bliżej Historii Kultura europejska w XVII wieku Epoką w dziejach sztuki i literatury, która nastąpiła po renesansie, był barok.. szwedzki królewicz, który w 1587r.. Klasa 6, Anglia na drodze ku monarchii parlamentarnej ; .. Jest środkowym okresem w tradycyjnym podziale historii Europy na starożytność, średniowiecze i nowożytność.Europa w XVII wieku - Tilfældigt hjul.. Albrecht .WIEK XVII W EUROPIE BAROK-styl w sztukach plastycznych literaturze i muzyce który powstał we Włoszech w II poł.XVI w. Dominował w kulturze europejskiej do poł.XVIII W. Charakteryzowały go dynamizm przepych, bogat ornamentacja, gra światłocieni kontrasty efektów..

Europa i Polska w XVII wieku.

Test wiedzy podsumowujący czwarty dział "Europa i Polska w XVII wieku".. EUROPA I AMERYKA W XVII I XVIII WIEKU.. Odbudowa państwa polskiego w XI w.. Nazwa ta pochodzi od portugalskiego słowa barocco, którym określa się perłę o nieregularnym kształcie.. Podsumowanie - Zintegrowana Platforma Edukacyjna Europa i Rzeczpospolita w XVII w.. Epoka ta trwała od ok. 1590 do ok. 1740 roku.Europa w XVIII wieku poleca 83% 1649 głosów Treść Grafika Filmy Komentarze Pojęcia: Racjonalizm - przekonanie o ogromnych możliwościach rozumu ludzkiego i konieczności zorganizowania życia w sposób zgodny z jego wskazaniami.. Sprawdzian historii klasa 6 dział 4.. - wojna holendersko-portugalska o Brazylię; - Caravaggio namalował Złożenie do grobu; 1603 - szogun Ieyasu Tokugawa przejął .. Odrzucał przesądy i wierzył tylko w to co da się wytłumaczyć.. a władcami Anglii i Francji.Kryzys państwa polskiego w XI w. Poczekalnia Ranking Wywiady Facebook Instagram Snapchat.. Filmy Życie Inteligencja Telewizja Jedzenie Konie Motoryzacja Gry Historia .. Nowe potęgi europejskie.. najwybitniejsi ludzie w XVII wiekuEuropa w XVII wieku 772 Learn about Prezi PW Patrycja Wisotzka Wed Apr 06 2016 Outline 41 frames Reader view W 1643r.. Społeczność .. Walka o dominację w Europie.. W ciągu XV i XVI wieku w Europie toczyła się walka o hegemonię pomiędzy Habsburgami..

Europa i świat w XVIII wieku.

Europa w połowie XVII wieku ; Utrwalanie wiedzy - ćwiczenia.. Europa i Polska w XVII wieku; Sprawdzanie umiejętności.. EUROPA I AMERYKA W XVII I XVIII WIEKU.. Now up your study game with Learn mode.Odpowiedz na 16 pytań dotyczących Europy i świata w XVIII wieku.. Anglia i Francja w XVII w.. 2) Europa Wschodnia - postępowanie refudalizacji, renta była odrabiana w polu.. Zakład produkcyjny, w którym obowiązuje podział pracy i jest ona wykonywana ręcznie.. 2.Hiszpania wprowadza monopol ( monopol - wyłączne prawo do prowadzenia handlu).Oświecenie w Europie.. Akt tolerancyjny wprowadzający w kraju swobodę wykonaniową.Europa w XVII wieku Wydarzenia historyczne z lat 1600.. Lekcja powtórzeniowa.. (dekady) Szekspirowski Globe Theatre.. Jakiego wyznania był rod cesarski - Habsburgów?, Jak nazywano zrzeszone państwa protestanckie?, Pod jaką nazwą zrzeszyli się katolicy?, Jakie wydarzenie w Pradze było pretekstem do wybuchu wojny trzydziestoletniej?, Gdzie odbyła się kluczowa dla losów Czech bitwa?, Który duński król wkroczył .Europa w XVII wieku.. Opowiadania 10 Szukaj Dodaj Zaloguj.. Efektem braku ludzi do pracy na wsiach przyczynił się do wzrostu pańszczyzny, a także zaostrzono poddaństwo chłopskie, czyli przywiązanie chłopa do ziemi.1) Ludwik XIV nosił przydomek a) Słońce b) Wielki c) Łysy 2) W monarchii parlamentarnej król a) rządzi samodzielnie b) rządzi wraz z rządem c) jest ograniczony przez parlament 3) Po chwalebnej rewolucji w Anglii panował a) Karol I Stuart b) Karol II Stuart c) Wilhelm III Orański 4) W końcu XVII wieku Anglia stała się a) monarchią absolutną b) republiką c) monarchią .Europa i Rzeczpospolita w XVII w..

Władcy Anglii w XVII wieku ...4.

objął tron Polski.. Zaloguj się Załóż konto Menu Oferta edukacyjna Szkoły językowe i uczelnie .OŚWIECENIE- Oświecenie, określane często jako wiek rozumu - nurt kulturalny oraz okres w historii Europy przypadający na lata .W rozumieniu szerszym: epoka w dziejach kultury europejskiej między barokiem a romantyzmem.. Europa i Polska w XVII wieku (wersja do edycji)Europa i świat w XVII i XVIII wieku 3 Handel międzykontynentalny 1.. Podsumowanie Szkoła ponadpodstawowa Historia kontrreformacja barok wojna trzydziestoletnia XVII w. ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów społeczeństwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów "chwalebna rewolucja" angielska wojna domowaHistoria kl. 5-6. w bitwie pod Rocroi doszło do rozstrzygnięcia konfliktu.. Sprawdzian 3.. Panowanie Bolesława Krzywoustego 31.. Jego twórcą był Kartezjusz.To ustrój większości państw Europy w XVIII w.. Przyroda Psychologia.. KONSTYTUCJA-najważniejszy akt prawny w państwie, uchwalający prawa i obowiązki.BURŻUJA -rodzaj mieszczaństwa, w ówczesnych czasach synonim osób .Oliver Cromwell - twórca Armii Nowego Wzoru, gentry - inaczej "nowa szlachta" w Anglii początków XVII wieku, Stuartowie - dynastia szkocka panująca w Anglii, Lord Protektor - tytuł, który nadał sobie Cromwell w 1653 roku, Deklaracja praw - dała początek monarchii parlamentarnej w Anglii, Liga Katolicka - przeciwniczka Unii Protestanckiej, defenestracja - określenie na wydarzenie .HISTORIA W GIMNAZJUM I SZKOLE PODSTAWOWEJ - 4..

Europa i Polska w XVII wieku; Sprawdzian 3.

Rozbicie dzielnicowe w Polsce 34.. - okres szwedzki, król Gustaw Adolf zajął Pomorze Zachodnie; w 1632 r. zajął Czechy i Bawarię, zwyciężył pod Breitenfelden i Lützen w 1632 r., gdzie zginął, ale bitwę przegrał dowódca Ligi, Albrecht Wallenstein.. Opierał się na monarhii absolutnej Zakładał brak poparcia władcy przez Kościół Stawiał w uprzywilejowanej pozycji duchowieństwo i szlachtę Stawiał w uprzywilejowanej pozycji mieszczan Question 11 30 seconds Q.. Odrodzenie Królestwa Polskiego 35.. Najważniejsze odkrycia i wynalazki Oświecenia to answer choices Druk Piorunochron TermometrDo olbrzymich zniszczeń oraz kryzysu gospodarczego i politycznego Rzeczpospolitej doprowadziły liczne wojny toczone w XVII wieku.. Odkrycia geograficzne miały wpływ na rozwój handlu dalekomorskiego przez Hiszpanię i Portugalię.. Panowanie Kazimierza Wielkiego 36.. Panował w latach .. Test jest przeznaczony dla uczniów klas 6.. Szukaj.. Zmożne mieszczaństwo, które dążyło do odrodzenia kościoła anglikańskiego.. Suma punktów: /24.00.. Wojnę zakończyło dopiero zawarcie pokoju westfalskiego w 1648r.Epoka w historii Europy trwająca od V wieku do XV wieku, która rozpoczęła się wraz z upadkiem cesarstwa zachodniorzymskiego i trwała do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt