Skutki odkryć geograficznych referat

Pobierz

Obszary skolonizowane, na których znajdowały się surowce mineralne np.: złoto i inne kruszce stały się obszarami nieludzkiego wyzysku ekonomicznego i społecznego.Skutki wielkich odkryć geograficznych a) dla Europy: - rozwój nauki - opanowanie dróg morskich, które stały się szlakami komunikacyjnymi - nowe gatunki roślin (kukurydza, pomidory) - rozwinięcie handlu morskiego - rewolucja cen - 1513- powstanie pierwszej giełdy - sprowadzenie chorób z "Nowego Świata" b) dla "Nowego Świata": - upadek starych kulturJak z całości pracy wynika, odkrycia geograficzne miały pozytywne i negatywne skutki.. Nie mieli natomiast .Odkrycia geograficzne często uważane za początek epoki nowożytnej i za wstęp do czasów renesansu.. Handel z krajami wschodu był dla Europejczyk w niekorzystny, bardzo kosztowny.. Odkrycia geograficzne były punktem zwrotnym w dziejach Europy i świata.. Był to okres wielu przemian, które zmieniły życie mieszkańców ówczesnej Europy oraz ich pogląd na świat.W moim referacie chciałbym opisać skutki wielkich odkryć geograficznych .. Dlatego też do tego wyścigu dołączyły .WIELKIE ODKRYCIA GEOGRAFICZNE skutki społeczne rozwój oświaty zmiana świadomości mieszkańców Europy odkrycie, że Ziemia jest większa niż przypuszczano , potwierdzenie tezy, że Ziemia jest okrągła nowe sposoby nawigacji Przed epoką wielkich odkryć geograficznych wiedza średniowiecznych Europejczyków o świecie była stosunkowo szczupła.skutki wielkich odkryć geograficznych w XV wieku..

Skutki odkryć geograficznych.

O wiele mniej znali Azję i pozostałe tereny.. Rozpoczęto uprawę nowych roślin oraz hodowlę nowych gatunków zwierząt.. Towary, które kiedyś były uważane za bardzo egzotyczne stały się tanie i ogólnodostępne.. Odkrycia geograficzne na przełomie wieku XV i XVI zmieniły wyobrażenia ludzi na temat wyglądu świata, oraz zwiększyły wiedzę, która była potrzebna, aby odbywać dalsze wyprawy w poszukiwaniu różnych dogodniejszych dróg morskich.Na podstawie lektury najnowszych dzieł z geografii świata, doszedł on do wniosku, że Indie leżą nie dalej niż około trzy i pół tysiąca mili na zachód przez Ocean Atlantycki.. Przede wszystkim podniósł się standard życia.. - Handel europejski zaczął skupiać się na wybrzeżach Atlantyku (Portugalia, Hiszpania, Holandia).. - Do Europy zaczęło napływać coraz więcej złota i srebra.. - Indianie nie znali żelaza, broni palnej, koni - dlatego też .3.. Średniowieczni mieszkańcy Europy wiedzieli raczej niewiele o pozostałych częściach świata, a i te nieliczne ich informacje bywały często błędne.. ściągaj 89% 38 głosów I.. Jednak kolonizacja nie dała żadnych pozytywnych skutków ludności Ameryki.Skutki odkryć geograficznych..

Skutki wielkich odkryć geograficznych.

Europa miała więcej skutków pozytywnych.. Referat na temat eksperymentów medycznych oraz naukowych w Auschwitz 2022-04-20 22:48:27; Jaka jest to bitwa morska?. Do XV w. mieszkańcy Europy rzadko wypływali poza basen M. Śródziemnego, ograniczali się do żeglugi przybrzeżnej po O .Skutki wielkich odkryć geograficznych: A)Nowego Świata - niszczenie starych kultur - rywalizacja lądowa - zwiększenie liczby piratów - rozwinięcie się handlu niewolnikami - klęska głodu dla Indian oraz innych plemion - powstanie nowych miast i osad - wprowadzenie surowych rządów - wznoszenie budowli wzorowanych na europejskich B)Starego ŚwiataPrzebieg wielkich odkryć geograficznych.. Rozwinęły się banki i manufaktury.. 2009-09-16 19:02:16 Pzedstaw przyczyny odkryć geograficznych .. Wczoraj i dziś, wyd.. Wszystkie pytania; Sondy&Ankiety; Kategorie .. Pierwsze cywilizacje.. Skutki negatywne: dla terenów, na których rozwijały się kolonie, np.: w koloniach hiszpańskich stosowano zasadę encomienda (hiszp.. Wyprawy Krzysztofa Kolumba.. Informacje o innych kontynentach dochodziły od kupców, dyplomatów, a nawet szpiegów.. Wielkie odkrycia geograficzne.. Z wagi swego odkrycia .. dodaj Dodaj wypracowanie Dodaj ściągę Zadaj pytanie zaloguj Zaloguj się, aby móc korzystać z tej opcjiPozytywne skutki odkryć geograficznych:-zmiany szlaków handlowych-rozwój miast położonych na wybrzeżu atlntyckim-rozwój gospodarki towarowo-pieniężnej-powstanie banków-rozwój handlu-rozwój nauk (astronomia,geografia,kartografia)-rozpowszechnienie nowych odmian roślin i nowych gatunków zwierząt-zmiana wyobrażeń o świecie Negatywne skutki odkryć:-wyzysk-kolonializm-upadek kultury państw i cywilizacji indiańskich-wyniszczenie chorobami przywiezionymi z Europy-niewolnictwo Poszerzyła się wiedza o świecie, nastąpił rozwój nauki, a dzięki wynalezieniu druku rozpowszechniły się nowe poglądy..

Przyczyny wielkich odkryć geograficznych.

XV i XVI w. to czasy, kiedy wyprawy odkrywcze skierowały uwagę Europejczyków ku nowym kontynentom i ich mieszkańcom.. Nadmiernie wybujałe aspiracje władc w, państw i ich mieszkańc w, aby podporządkować sobie nowe ziemie, rywalizacja liczących się na arenie politycznej państw na polu odkryć geograficznych.. Skutki odkryć geograficznych.. Skutki wielkich odkryć geograficznych.. Był to punkt zwrotny w dziejach cywilizacji europejskiej, dający człowiekowi wiedzę, o jakiej dawniej nawet się nie śniło.znaczna inflacja piractwo przeniesienie groźnych chorób z Europy na nowo odkryte kontynenty niewolnictwo - tzw. handel trójkątny pomiędzy Europą, Afryką a Ameryką brutalna chrystianizacja rozboje, grabieże i gwałty na ludności rdzennej - całkowite wyniszczenie kultur Majów, InkówKonsekwencje wielkich odkryć geograficznych - XVI wiek - Bryk.pl Rok 1492, w którym Krzysztof Kolumb dotarł do wysp Ameryki Środkowej stanowi jedną z najważniejszych dat w historii Europy.. Nie ma w tym nic dziwnego - zmieniły przecież wyobrażenia zachodnich Europejczyków o całym świecie.. Pytania .. 2010-05-03 12:07:46Skutki wielkich odkryć geograficznych a) skutki pozytywne - odkrycie nowych terytoriów, wzrosła.. mówił o podziale świata na dwie strefy wpływów..

7.Wielkie odkrycia geograficzne - przyczyny, przebieg i skutki.

Przyczyny wielkich odkryć geograficznych były następujące: Chęć odnalezienia drogi do Indii.Istota odkryć geograficznych nie polega tylko na tym, że dotarto do nowych kontynentów, ale je zagospodarowano Chęć odkrywania coraz to nowych lądów była spowodowana wieloma czynnikami.Skutki wielkich odkryć geograficznych.. Aktywność na morzach Portugalczyków przyspieszył Henryk Żeglarz (1394 - 1460), który zorganizował w Sagres, w pobliżu Lagos ośrodek naukowy (dzisiejsza akademia morska).Wielkie odkrycia geograficzne - określenie odkryć geograficznych dokonanych przez europejskich żeglarzy na przełomie XV i XVI wieku, a w szczególności: opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei przez Bartolomeu Diasa (1488), odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (12 października 1492), a następnie jej podbój, podróż Vasco da Gamy do Indii (1498) oraz pierwsza podróż dookoła .Przyczyny: 1.Polityczne nadmiernie wybujałe aspiracje władców, państw i ich mieszkańców, aby podporządkować sobie nowe ziemie, rywalizacja liczących się na arenie politycznej państw na polu odkryć geograficznych, 2.Naukowe rozwój nawigacji zbudowanie busoli i karaweli rozwój map kartograficznych próby potwierdzenia teorii o kulistości Ziemi rozwój humanizmu ciekawość świata .Wymień przyczyny i skutki odkryć geograficznych.. Napływ złota i towarów egzotycznych spowodował gwałtowny rozwój gospodarczy w krajach kolonialnych.. - Koloniści podbijali nieznane ziemie czerpiąc z tego korzyści.. a. Krzysztof Kolumb był Włochem na służbie króla Hiszpanii.. Poza terenami własnego kontynentu znali jedynie część Afryki i Azji (podróże tzw. "jedwabnym szlakiem" prowadzącym do Chin przez Azję Środkową).. Wpłynęły też na ich świadomość, wiedzę i kulturę.Przyczyn jako takich jest wiele choćby z przyczyn politycznych czy gospodarczych.. encomendar: powierzać) - był to system niewolniczego gospodarowania i kontroli nad ludnością indiańską na podbitych przez Hiszpanię terenach.. - Zmiany w życiu europejczyków.. Biali zdobywcy podbili dla Hiszpanii i Portugali olbrzymie obszary Ameryki.. Hiszpańskie odkrycia geograficzneRozdział I.. REKLAMA Brak dostatecznej ilości metali szlachetnych w Europie pod koniec XIV wieku i na początku wieku XV był jedną z wielu przyczyn okryć geograficznych.3.. Wiek XV był przełomowym stuleciem.. W wielkich odkryciach geograficznych uczestniczyli głównie Portugalczycy i Hiszpanie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt